ZRW
mgr Karolina Mikunda
|
Praca Zespołu Rewalidacyjno - Wychowawczego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim polega na realizowaniu indywidualnych programów konstruowanych dla każdego ucznia i obejmuje wspomaganie rozwoju umiejętności motorycznych, poznawczych, emocjonalno- społecznych, porozumiewania się oraz samoobsługi. Zasady organizowania takich zajęć określa rozporządzenie MEN z dnia 30 stycznia 1997r. Uczniowie kwalifikowani są do udziału w działaniach zespołu na podstawie orzeczenia o potrzebie zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Mogą z nich korzystać do ukończenia 25 roku życia.
Obecnie w naszej szkole w zajęciach zespołu rewalidacyjno - wychowawczego uczestniczy troje uczniów. Ich rozwój wspierany jest w codziennych czynnościach oraz poprzez odpowiednio dobrane metody i techniki pracy, m.in.:
Programy Aktywności Knill’a
Elementy metody Porannego Kręgu;
Muzykoterapia;
Elementy metod wspomagających komunikację;
Elementy Kinezjologii Edukacyjnej;
Elementy metod integracji sensorycznej;
Stwarzanie sytuacji wyboru, wielokrotne powtórzenia;
Relaksacja w Sali Doświadczania Świata;
Zajęcia plastyczne;
Edukacyjne ćwiczenia indywidualne odpowiedniego zakresu funkcjonalnego (jak np.: motoryka, koordynacja, czynności poznawcze, percepcja, naśladownictwo, grafomotoryka);
Zabawy naśladowcze, pląsy z muzyką, elementy logorytmiki;
Poza tym uczniowie biorą udział w zajęciach logopedycznych oraz gimnastyki korekcyjnej. Uczestniczą też we wszystkich ważniejszych imprezach odbywających się na terenie szkoły (dziewczyny np. bardzo lubią tańce). Pokonujemy stereotypy i trudności, wychodząc również poza szkołę, udało nam się kilkakrotnie wziąć udział w różnych wycieczkach, wyjściach na przedstawienia czy warsztatach organizowanych dla młodszych uczniów naszej szkoły.
Naszym celem jest stwarzanie możliwych szans na sukces naszych uczniów, bo jest on motorem do dalszych działań w pokonywaniu trudności- również dla nas nauczycieli.